Сьогодні в обласній військовій адміністрації відбулась презентація проєкту «Фіторемедіація для відновлення ґрунтів та збереження біорізноманіття Теофіполя». Участь в заході взяв начальник ОВА Сергій Тюрін, директор Агенції регіонального розвитку Хмельницької області Катерина Савчук, голова Теофіпольської громади Михайло Тененев, керівник проекту, голова ГО «Хмельницький енергетичний кластер» Степан Кушнір та директор Теофіпольського професійного аграрно-промислового ліцею Павло Гладищук.
Ініціатива реалізується за підтримки Посольства Республіки Словенія в Україні та Slovenia Aid & Partnerships у партнерстві із Хмельницькою ОВА. Загальна вартість проєкту – 55 тисяч євро, з яких 50 тисяч є грантом від словенської сторони, а 5 тисяч – співфінансування від Теофіпольської громади.
Проєкт спрямований на природне очищення забруднених територій поблизу очисних споруд у Теофіполі шляхом висадки екологічної енергетичної культури – міскантусу. Планується висадити 160 тисяч саджанців на площі 8 га. У перспективі це дозволить очищати ґрунти, зменшити шкідливі викиди у водойми та перейти на альтернативні джерела палива. Біомасу міскантусу громада планує використовувати для виробництва паливних гранул.
— Щиро дякую Республіці Словенії та Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Словенія в Україні Матеї Превольшек за безцінний вклад в розбудову нашого регіону, систематичну допомогу та підтримку розвитку інфраструктури області, – наголосив начальник ОВА Сергій Тюрін. – Цей екологічний проєкт є прикладом того, як громада може поєднати турботу про довкілля з енергонезалежністю і перспективою економічного розвитку. Теофіпольська громада реалізовує значимі ініціативи – і ми готові підтримувати їх надалі.
Проєкт також передбачає освітній компонент: учні Теофіпольського професійного аграрно-промислового ліцею братимуть участь у висадці рослин та вивчатимуть застосування енергетичних культур. Планується створити навчальний курс і серію семінарів.
Керівник проєкту, голова ГО «Хмельницький енергетичний кластер» Степан Кушнір акцентував на науковому підході: перед висадкою проведено аналізи ґрунтів і води, а надалі буде створено біоплато з фіторослинами для очищення стічних вод.
Учасники презентації погодились на твердженні, що екологічні ініціативи мають бути стратегічними, мультидисциплінарними та орієнтованими на майбутнє. Тому у цьому проєкті поєднано екологію, освіту, енергетику та економіку громади.
Завершення висадки міскантусу заплановано на осінь 2025 року. Участь у реалізації беруть Хмельницька ОВА, Агенція регіонального розвитку області, Теофіпольська ТГ та ГО «Хмельницький енергетичний кластер».
Коментарі