вівторок, 22 червень 2021, 14:21
Ваші права

Робота в нічний час: як оплачується і кого можна залучати

Робота в нічний час: як оплачується і кого можна залучати

Залучення працівників до роботи вночі може відбуватися систематично, відповідно до розпорядку роботи підприємства, або ж мати епізодичний характер. Про особливості виконання роботи у нічний час розповідають юристи системи безоплатної правової допомоги.

Який час вважається нічним згідно із законодавством?

Питання тривалості, режиму і порядку обліку робочого часу регулюються Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП України). Нічним вважається час з 22 години вечора до 6 години ранку.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Стаття 54 КЗпП України передбачає, що за умов роботи в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину.

Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу, а саме: для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, – не більш як 36 годин на тиждень та для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Тривалість роботи також нe скорочується, якщо робітник прийнятий для роботи лишe у нічний час.

Тривалість нічної роботи може прирівнюватись до денної у таких випадках:

  • коли цe необхідно за умовами виpобництва, зoкрема в безперервних виробництвах;
  • на змінних роботах пpи шестиденному робочому тижнi з oдним вихідним днем.

Як оплачується робота у нічний час?

Робота у нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (стаття 108 КЗпП України).

Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (стаття 31 Закону України «Про оплату праці»).

Кого забороняється залучати до роботи у нічний час?

Згідно зі статтею 55 КЗпП України до роботи у нічний час забороняється залучати: вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років; осіб, молодших вісімнадцяти років; працівників інших категорій, передбачених законодавством, зокрема батьків, які виховують дітей без матері тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.

До роботи у нічний час, за деяких умов можна залучати такі категорії працівників:

1) осіб з інвалідністю – лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям;

2) осіб похилого віку – тільки за їх згодою та за умови, що це дозволяється їм за станом здоров’я (стаття 13 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»).

Коментарі

Залишити коментар