Два дні в області відбуватиметься Всеукраїнський форум старост об’єднаних територіальних громад.
Сьогодні Хмельниччина продовжує залишатися одним із лідерів у реформі місцевого самоврядування. Одночасно з процесом децентралізації постало питання, хто ж представлятиме місцеву владу безпосередньо в малих громадах: селах, які увійшли до складу новостворених ОТГ. В цілому по Україні влада не переймалася цим питанням: після виборів голів ОТГ і депутатського корпусу, як правило представники колишніх сільрад залишалися т.в.о. старости.
Але староста на селі – обличчя не тільки самої місцевої влади. Спілкуючись з представником влади щодня, селяни уособлюють його дії, ставлення до людей, розуміння ситуації та намагання щось змінити загалом. Тож в людей виникало невпевнене відчуття: начебто влада нова, реформи начебто йдуть, а обличчя старі. Підхід до людей і задоволення їхніх потреб старий. Тож не дивно, що саме Хмельниччина і стала лідером в ініціативі змінити обличчя влади на тих представників, які б стали зрозумілішими, більш дієвими та ближчими до людей. В нових громадах з роками люди вже зрозуміли, що реформа не дає готових рішень і не дає того, хто б все владнав. Реформа дала громадам лише можливості. А от тими, хто одними з перших зрозумів, що реформа – це не тільки можливості, а насамперед особиста відповідальність, і стали обрані на виборах старости. Тому їх іноді і називають «романтики реформ». Адже більше за можливості, держава передала на місця відповідальність, яку взяли на свої плечі іноді і не одразу зрозумівши весь її тягар, новообрані старости.
Серед 285 старост, що працюють в об'єднаних громадах області, 205 – обрані вже відповідним голосуванням самих мешканців сіл. Для порівняння, на третій рік реформи децентралізації по всій Україні демократичним шляхом обрано 673 старости. Тож третина всіх обраних старост в Україні — на Хмельниччині. Саме Хмельницька область стала лідером демократії «на місцях». Не дивно, що і загальноукраїнський форум проводиться саме у нас. На форумі старости з усієї України матимуть можливість, в першу чергу з колегами, поділитися досвідом. Отримати поради, вислухати критику та підтримку і визанання своєї роботи. Особливо на обговоренні і пошуку рішень невдалих практик не раз наголошували організатори. Всі, хто зібрався, готові відверто поговорити про те, що не виходить і разом шукати можливості вирішення проблем.
Ми хочемо ділитися досвідом. Ми не кажемо що ділимося тільки найкращим, ми ділимося і своїми проблемами, своїми недоопрацюваннями. Сам інститут старост іще молодий – йому тільки три роки. І нам потрібно спілкуватися, потрібно передавати один одному свій досвід не тільки позитивний, але й негативний: так не роби – я ось так зробив і це не дало результату. Під час спілкування ми повинні знайти і нові креативні ідеї, обміняємося контактами. Якщо староста з Дніпропетровської області буде запитувати у старости з Тернопільської чи Хмельницької області чи навпаки, це також буде дуже позитивно. – звернувся до старост голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний.
Децентралізація – це одна із головних реформ, яка вдалась в Україні. Староста це людина, до якої можна звернутися зі своїми проблемами, яка окрім того, що переймається цією проблемою, має і знайти рішення цієї проблеми. Для цього має бути спільна потужна співпраця з адміністрацією, департаментами і має бути підтримка. Якщо ми разом з вами будемо працювати на єдиний результат, то ми його з вами досягнемо — пообіцяв старостам голова Хмельницької ОДА Вадим Лозовий.
Приготували Хмельницькі спеціалісти і подарунок всім учасникам: програма U-LEAD з Європою повністю профінансувала, а Хмельницький центр перепідготовки та підвищення кваліфікації управлінських кадрів випустив настільну книжку кожного старости, яка увібрала в себе кількарічний досвід і знання Хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування, Хмельницького університету управління і права, місцевих фахівців і громад, які пройшли чималий шлях свого становлення. Форум проводиться за підтримки Міністерства регіонального розвитку України. Фінансову підтримку здійснює Представництво Фонду Ганса Зайделя в Україні.
Довідково: Серед організаторів Форуму старост – Хмельницька обласна рада та Хмельницька ОДА, Всеукраїнська організація органів місцевого самоврядуваня, Українська асоціація районих та обласних рад, Хмельницький центр перепідготовки та підвищення кваліфікації управлінських кадрів, Хмельницький університет управління і права, Хмельницький Центру розвитку місцевого самоврядування, ОТГ Хмельниччини.
Коментарі